Ostatnie Newsy: NABÓR NA STANOWISKO MECHANIKA LOTNICZEGO / Walne Zebranie / uchwała nr.1 Zarządu SML / Walne Zebranie Wyborcze / walne zgromadzenie / praca dla B1 B737NG w Niemczech / SZKOLENIE NA Q400 / LWS-6 "Żubr" artykuł dr pil. Jakub Marszałkiewicz / Walne Zebranie Wyborcze /
Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy samolotu PZL-30
dodano: 2011-03-13

W połowie 1933 r. Polskie Zakłady Lotnicze PZL w Warszawie otrzymały zamówienie Ministerstwa Komunikacji na zaprojektowanie dwusilnikowego samolotu pasażerskiego mogącego zastąpić starzejące się Fokkery F-VII B/3m używane przez PLL LOT. Głównym konstruktorem nowego samolotu, oznaczonego PZL.30 został inż. Zbysław Ciołkosz. W 1934r. LOT zdecydował się na zakup samolotów amerykańskich Douglas DC-2 i
zamówienie zostało anulowane.
Podjęto decyzję przerobienia pasażerskiego PZL-30 na bombowiec i nazwano go "Żubr". Samolot oblatano w Instytucie Technicznym Lotnictwa oraz zmieniono mu silniki na mocniejsze. Zmodyfikowany samolot o masie własnej 4004 kg, stanowił wzorzec modelu seryjnego LWS 6 "Żubr", którego produkcję miała uruchomić Lubelska Wytwórnia Samolotów w jesieni 1936 r. Bombowcem tym była zainteresowana także Rumunia, pertraktująca zakup 24 sztuk tych samolotów.
7 listopada 1936 roku prototyp" Żubra" demonstrowano w Warszawie Rumuńskiej Misji Wojskowej. O godzinie 11.20 wydarzyła się jednak katastrofa. Samolot stracił w powietrzu silnik wraz z elementami płata i spadł na Michałowice, grzebiąc w swych szczątkach pilota J. Rzewnickiego, tech. J. Szrajera oraz dwóch oficerów rumuńskich: Mihaila Fontazi i Romana Popescu. Przyczyną katastrofy,która spowodowała rezygnację Rumunii z zamówienia, była wada konstrukcyjna skrzydła.
Pilot Żubra, 36–letni porucznik rezerwy, inżynier i twórca „Skrzydlatej Polski” – Jerzy Rzeźnicki leciał, by zademonstrować ten samolot oficerom lotnictwa rumuńskiego. Spoczywa, wraz z drugim poległym polskim lotnikiem, na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Do września 1939r. zakłady LWS wyprodukowały 15 samolotów,które w chwili wybuchu wojny,znajdowały się w Dęblinie,w Dywizjonie Szkolnym Lotnictwa Bombowego,w Małaszewiczach oraz w eskadrze treningowej 1 Pułku Lotniczego na Okęciu. Żadne nie zostały użyte bojowo.
Z wyjątkiem "Żubrów" znajdujących się w Dęblinie, które zostały zniszczone na lotniskach w wyniku niemieckich nalotów. Pozostałe zostały zdobyte przez Luftwaffe, po remoncie wykorzystywano ja w szkole pilotażu bez widoczności w Schleissheim do 1942 roku.
Pomnik upamiętniający miejsce katastrofy znajduje się w podwarszawskiej Gminie Michałowice między ulicami Lotniczą i Rumuńską,niedaleko Aleji Jerozolimskich.
-sanecki103-

4 Kwiecień 2010;
Spotkanie z Wójtem Gminy Michałowice Panem Krzysztofem Grabką w sprawie inicjatywy Naszego Stowarzyszenia odnośnie odbudowy pomnika lotników znajdującego się na terenie Jego Gminy.
Inicjatywa spotkała sie z dużym zainteresowaniem Wójta,ustalono zwrócenie sie oficjalne do Ambasady Rumunii-jako właściciela pomnika-o zgodę na podjęcie oficjalnych kroków w tej kwestii.
sanecki103-

17 Czerwiec 2010;
Spotkanie Prezesa SML w Ambasadzie Rumunii z Attache Kulturalnym,
z uwagi na wybory parlamentarne w Rumunii, sprawę odbudowy pomnika na chwilę obecną zawieszono.
-sanecki103-

10 Luty 2011:
Wójt Gminy Michałowice poinformował Prezesa SML, iż Ambasada Rumunii wyraziła zgodę na odbudowę pomnika.
-sanecki103-

15 Luty 2011
Spotkanie w siedzibie Gminy Michałowice celem ustalenia etapów i udziału poszczególnych stron w realizacji odbudowy pomnika.
-sanecki103-

13 Marca 2011;
Pod pomnikiem odbyło się spotkanie wszystkich zainteresowanych odbudową.W spotkaniu brał udział Wójt Gminy Michałowice p.Krzysztof Grabka, Sekretarz ambasady Rumunii w Polsce,Prezes Stowarzyszenia Mechaników Lotniczych p.Piotr Kołodziejczyk wraz z Członkami Stowarzyszenia oraz przedstawiciele fundacji "Legendy Lotnictwa".
Całość spotkania było rejestrowane przez ekipę filmową programu "Było nie minęło"
W najbliższych dniach zostanie zawiązany Komitet odbudowy Pomnika, na bieżąco będziemy informowali o postępie prac przy renowacji pomnika.
relacja video z Naszego spotkania :
http://www.youtube.com/watch?v=u2ndQjRYTT4
Wszystkich zainteresowanych pomocą przy renowacji pomnika prosimy o kontakt poprzez forum lub mailowo.
-sanecki103-

17 Sierpnia 2011;
Sprawa renowacji pomnika jest już poważnie zaawansowana,pomnik przed paroma dniami został zdemontowany przez wykonawcę Firmę Almet, którą to Firmę dzięki Naszym staraniom, zainteresowaliśmy wykonawstwem części metalowej(de fakto- najważniejszej)-prace trwają.
-sanecki103-

30 Września 2011;
Prace przy pomniku wielkimi krokami zbliżają się do szczęśliwego końca,
około 15-go października planowany jest montaż na podstawie natomiast z początkiem miesiąca ruszają prace przy oświetleniu,przy porządkowaniu terenu bezpośrednio przylegającego do pomnika oraz prace kamieniarskie.
Istnieje jeszcze do 17 października możliwość dla osób i instytucji chcących włączyć się finansowo w odbudowę pomnika.Osoby takie i instytucje zostaną oficjalnie zgłoszone na zebraniu komitetu odbudowy w siedzibie Gminy Michałowice w dniu 18 października i będą uhonorowane wpisem na tablicy pamiątkowej i oficjalnym udziałem w odsłonięciu pomnika-ZAPRASZAMY
Wszystkie pytania odnośnie pomnika, proszę kierować na adres specjalnie utworzony w tym celu przez nasze Stowarzyszenie -smlpomnik@wp.pl- odpowiemy na wszystkie pytania !
W naszej GALERII można zobaczyć zdjęcia dokumentujące historię i dzień dzisiejszy pomnika-zapraszamy!
-sanecki103-

18 Października 2011
Spotkanie organizacyjne w Gminie Michałowice z udziałem delegacji SML na czele z Prezesem Kołodziejczykiem,przedstawicielki Ambasady Rumunii oraz Wójta Gminy.
Na spotkaniu przedstawiono program odsłonięcia pomnika, które odbędzie się w dniu 7 listopada o godzinie 11-tej ,zaproszeni goście to między innymi: Ambasador Rumunii,Prezydenci miast,media lokalne i ogólnopolskie,środowiska kombatanckie,przedstawiciele Duchowieństwa obu wyznań.Prezes ULC, oczywiście SML,Prezes szkoły lotniczej Royal Aerostar i wiele innych osób i instytucji lotniczych.
Całą oprawę uroczystości zapewni Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego!
Sam pomnik jest już gotowy i stoi na swoim miejscu-prezentuje się imponująco, aktualne zdjęcia są umieszczone w naszej galerii.
Zgodnie z sugestią Prezesa Kołodziejczyka- SML obejmie patronat nad pomnikiem-Wójt Gminy wyraził swoją aprobatę ,wyraził również zgodę na umieszczenie naszego baneru.
Dokumentacja fotograficzna w zakładce GALERIA - POMNIK W MICHAŁOWICACH
-sanecki103-
4 Listopada 2011
Bezpośednie przygotowania do uroczystości przebiegły z małym zgrzytem a mianowicie Wójt Gminy wycofał swoja wcześniejszą zgodę na umieszczenie baneru SML wewnatrz ogrodzenia pomnika.
W zwiazku z tym zwróciłem się-sanecki103-z prośbą w imieniu SML do właściciela nieruchomości przylegającej bezpośrednio do ogrodzenia pomnika o zgodę na umieszczenie Naszego baneru na jego ogrodzeniu!Moja prośba spotkała się z aprobatą właścicieli i baner będzie na otwarciu a może i na stałe.
-sanecki103-

7 Listopada 20011
O godzinie 11-tej Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych RP 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z Mińska Mazowieckiego wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych RP z Dęblina odegraniem hymnów Rumunii i Polski otworzyły uroczystość odsłonięcia pomnika Lotników w Michałowicach.
Następnie prowadzący uroczystość przedstawiciel Gminy, przedstawił Gości; między innymi SML, które miałem zaszczyt reprezentować w imieniu Prezesa wraz z Prezesem Szkoły Mechaników Lotniczych z Mielca Krzysztofem Pawełkiem, który również został przedstawiony i uczestniczył w uroczystości.
Po przedstawieniu Gości Wójt Gminy Krzysztof Grabka odczytał krótką historię odbudowy pomnika a następnie głos zabrali:
-Ambasador Rumunii w Polsce Gheorghe Predescu
-Kierownik Urzędu ds.Kombatantów i Osób Represjonowanych
minister Jan Stanisław Ciechanowski
-generał Iosif Rus ze Stowarzyszenia Propagandy i Historii Lotnictwa
-Starosta powiatu pruszkowskiego Elżbieta Smolińska
Na okoliczność odsłonięcia pomnika zostały odczytane listy okolicznościowe wystosowane przez:
-Senator RP Barbarę Czaplicka
-Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika
-Dowódcę Sił Powietrznych RP gen. broni pil.Lecha Majewskiego
Pomnik poświęcili: księża parafii Michałowice-Opacz, ks. prałat Leon i Firlej i ks. proboszcz Marek Małkiewicz, oraz wikariusz parafii prawosławnej pw. św. Jana Klimaka na Woli Piotr Kosiński a odsłonięcia dokonali wspólnie Wójt Gminy i Ambasador Rumunii przy salwach honorowych Kompanii Sił Powietrznych RP.
Wieńce złożył, prócz wyżej wymienionych instytucji, zaproszony przez SML Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pan Grzegorz Kruszyński.
Media reprezentował redaktor programu „Było nie Minęło” TVP3 Adam Sikorki wraz z ekipą filmową .Miejmy nadzieję że będzie relacja w TV.
Całość uroczystości zakończył krótki koncert pieśni wojskowych w wykonaniu orkiestry Sił Powietrznych oraz tradycyjna żołnierska grochówka.
Tym samym projekt odbudowy pomnika uważamy za zakończony.
Wszystkim zaangażowanym w ten projekt serdecznie dziękujemy.
-sanecki103-


REKLAMA:
Copyright © 2007 www.smlpoland.eu All rights reserved.
Designe by Air Production
Firefox 3